Już mam lokatora. Co powinienem teraz zrobić?

 • Zaktualizowano

Jeśli udało Ci się już znaleźć lokatora, teraz czas podpisać umowę najmu i akt przekazania nieruchomości. Możesz wygodnie zrobić to w aplikacji Rendin – w przeglądarce lub na telefonie.

Instrukcja krok po kroku:

 1. Pobierz aplikację Rendin (jest dostępna w App Store i Google Play) i utwórz konto. Jeśli masz już konto, wystarczy, że się zalogujesz.
 2. Przegląd aplikacji Rendin: Po utworzeniu konta przeniesiemy Cię do widoku ofert, gdzie możesz dodawać nowe nieruchomości i nimi zarządzać, przeglądać kandydatów na lokatorów oraz tworzyć umowy najmu. Widok Umowy zawiera wszystkie nieruchomości właściciela i powiązane z nimi umowy najmu. Jeśli będziesz potrzebować pomocy lub na czymś się zatniesz, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.
 3. Kliknij na przycisk Dodaj umowę, aby stworzyć nową umowę. Następnie wypełnij podstawowe informacje dotyczące nieruchomości: lokalizacja, powierzchnia, miejsce parkingowe i/lub garaż itp. Po wypełnieniu wymaganych pól, wybierz przycisk Zapisz. Zostanie wtedy utworzona wersja robocza umowy najmu dla wynajmowanej nieruchomości.
 4. Następnie podaj dane drugiej strony umowy i dodaj siebie jako właściciela. Nawet jeśli umowę obsługuje na przykład agent nieruchomości, to stroną umowy wciąż powinien być właściciel, ponieważ to on podpisuje umowę z lokatorem.
 5. Dodanie do umowy drugiej strony – lokatora – działa na tej samej zasadzie. UWAGA: Aby lokator mógł zostać dodany do umowy, musi posiadać konto w aplikacji Rendin. Dzięki temu od razu będzie mieć dostęp do umowy najmu z poziomu telefonu.
 6. Uzupełnij brakujące informacje i w razie potrzeby skontaktuj się z drugą stroną umowy w celu ustalenia daty rozpoczęcia umowy, daty przekazania nieruchomości oraz kwestii dotyczących opłacania rachunków za media. Pozycje na liście mediów można modyfikować, usuwać i dodawać.
 7. Przygotuj zasady płatności: dane konta bankowego, termin płatności oraz przypomnij lokatorowi, że będzie płacić miesięczną opłatę Rendin (2,5% wysokości miesięcznego czynszu najmu), o ile nie zdecydujesz, że tę opłatę będziesz ponosić Ty jako wynajmujący.
 8. W razie potrzeby dodaj koszty jednorazowe i stałe (np. prowizja agenta, jeśli właściciel korzysta przy wynajmie z usług biura nieruchomości).
 9. Podpisanie umowy przez wynajmującego i lokatora: Rendin wyśle do obu stron wszelkie potrzebne informacje drogą mailową. Po podpisaniu umowa będzie widoczna w aplikacji.
 10. Sporządzenie protokołu zdawczo odbiorczego mieszkania: Pozwoli to na udokumentowanie stanu wynajmowanej nieruchomości (opis, aktualne zdjęcia, w razie potrzeby podkreślenie ważnych szczegółów), co będzie pomocne, jeżeli później pojawią się problemy. Jeśli protokół przekazania mieszkania nie zostanie sporządzony, Rendin nie będzie mógł pomóc w przypadku szkód majątkowych. Protokół musi zostać zatwierdzony w dniu, w którym wynajmujący przekazuje klucze do nieruchomości lokatorowi. Dlatego zalecamy wcześniejsze przygotowanie Aktu Przekazania, a w dniu przekazania przejrzenie go i zatwierdzenie.