Przewodnik dla wynajmującego: jak podpisać umowę najmu instytucjonalnego

 • Zaktualizowano

Możesz też zapoznać się z naszymi wzorami dokumentów do umowy najmu instytucjonalnego tutaj.

 • Wzór umowy najmu instytucjonalnego
 • Umowa Poręczenia
 • Akt notarialny (przykład)

Oto instrukcja podpisania umowy najmu instytucjonalnego z ochroną Rendin dla wynajmujących w wersji beta:

 1. Najpierw musisz znaleźć lokatora. Nie zapewniamy kandydatów na lokatorów ani nie pomagamy w ich poszukiwaniu. W celu znalezienia lokatora zalecamy korzystanie z grup na mediach społecznościowych lub stron internetowych z ogłoszeniami. Zalecamy również, aby od razu poinformować, że umowa najmu instytucjonalnego wymaga od lokatora podpisania umowy u notariusza. Jeśli chcesz udzielić lokatorowi więcej informacji na temat Rendin i umowy najmu instytucjonalnego, możesz wysłać mu tego linka.

 2. Poproś kandydatów o zarejestrowanie się przy pomocy linka zaproszeniowego Rendin. Link zaproszeniowy pozwoli Ci automatycznie dokonać weryfikacji zaległości płatniczych za pośrednictwem ERIF (największego biura kredytowego w Polsce). Jeśli lokator nie będzie mieć żadnych zaległości, zostanie pozytywnie zweryfikowany i uznany za "zaakceptowanego" na platformie Rendin. Jeśli nadal wybierasz pomiędzy kandydatami na lokatorów, możesz zweryfikować przy pomocy tego samego linka więcej osób.

 3. W międzyczasie możesz zacząć wypełniać dane umowy. Dodaj się jako wynajmującego i wypełnij swój profil jako profil firmy w Widoku Profilu. To konieczne, abyśmy mogli zapewnić Ci możliwość najmu instytucjonalnego w przeciwieństwie do najmu okazjonalnego, który jest przeznaczony dla osób fizycznych. Gdy wypełnisz dane umowy, przygotujemy dla Ciebie na ich podstawie wersję roboczą umowy. Możesz ją przejrzeć lub przesłać w naszym środowisku bezpośrednio do podpisu.

 4. Następnie zatwierdź i podpisz umowę w wersji cyfrowej, a potem ją wydrukuj. Umowa w wersji cyfrowej jest prawnie wiążąca i obowiązuje. Trzeba ją jednak także wydrukować i osobno podpisać. Kiedy umowa zostanie podpisana na papierze przez obie strony, zarezerwuj wizytę u notariusza i uzyskaj jej potwierdzenie notarialne. U notariusza otrzymasz dodatkowy dokument, który zagwarantuje Ci również ochronę notarialną.
  • NIE PRZEKAZUJ mieszkania lokatorowi, dopóki umowa nie zostanie podpisana u notariusza, a protokół zdawczo-odbiorczy nie zostanie stworzony i zatwierdzony.

 5. Gdy nadejdzie ustalony w umowie termin podpisania umowy, skontaktujemy się z Tobą. Zrobimy to, aby Cię wesprzeć i sprawdzić, czy umowa została właściwie podpisana, a dokument poręczenia obowiązuje.
  • Poręczenie wejdzie w życie z pełną mocą dopiero po podpisaniu przez Ciebie umowy u notariusza.

 6. Ostatnim krokiem przed przekazaniem mieszkania lokatorowi jest protokół zdawczo-odbiorczy. Należy sporządzić go na platformie Rendin. Dodaj do niego zdjęcia i opisy wszystkich pomieszczeń i cennych przedmiotów. Zdjęcia pomogą nam najlepiej zagwarantować ochronę Rendin i zapewnią nam kontekst, gdyby coś się stało z mieszkaniem. Możesz skorzystać z naszej wersji roboczej protokołu zdawczo-odbiorczego i zmodyfikować go tak, aby odpowiadał Twoim potrzebom.
  • Pamiętaj, że bez prawidłowego protokołu zdawczo-odbiorczego Rendin nie będzie mieć podstaw do wypłaty odszkodowania.

 7. Po zakończeniu protokołu zdawczo-odbiorczego możesz przekazać klucze do mieszkania lokatorowi. W przypadku przedwczesnego zakończenia umowy lub wprowadzenia istotnych zmian w pierwotnej umowie (czynsz, współlokatorzy, okres obowiązywania umowy itp.), należy poinformować o tym również Rendin mailowo pod adresem info@rendin.pl lub telefonicznie pod numerem +48226955379.