Przewodnik dla wynajmującego: jak podpisać umowę najmu instytucjonalnego

  • Zaktualizowano

Podpisywanie umów najmu instytucjonalnego jest obecnie dostępne na Rendin w wersji beta. To oznacza, że możesz podpisać taką umowę przez nasze środowisko cyfrowe, ale mogą pojawić się pewne niedociągnięcia, które regularnie poprawiamy. Jeśli chcesz przekazać nam swoje wrażenia lub poinformować nas o problemach, skontaktuj się z nami pod info@rendin.pl lub +48 226955379, a pomożemy Ci przejść przez ten proces.

Możesz też zapoznać się z naszymi wzorami dokumentów do umowy najmu instytucjonalnego tutaj:

Oto instrukcja podpisania umowy najmu instytucjonalnego z ochroną Rendin dla wynajmujących w wersji beta:

  1. Najpierw musisz znaleźć lokatora. Nie zapewniamy kandydatów na lokatorów ani nie pomagamy w ich poszukiwaniu. W celu znalezienia lokatora zalecamy korzystanie z grup na mediach społecznościowych lub stron internetowych z ogłoszeniami. Zalecamy również, aby od razu poinformować, że umowa najmu instytucjonalnego wymaga od lokatora podpisania umowy u notariusza. Jeśli chcesz udzielić lokatorowi więcej informacji na temat Rendin i umowy najmu instytucjonalnego, możesz wysłać mu tego linka.
  2. Poproś kandydatów o zarejestrowanie się przy pomocy linka zaproszeniowego Rendin. Link zaproszeniowy pozwoli Ci automatycznie dokonać weryfikacji zaległości płatniczych za pośrednictwem ERIF (największego biura kredytowego w Polsce). Jeśli lokator nie będzie mieć żadnych zaległości, zostanie pozytywnie zweryfikowany i uznany za "zaakceptowanego" na platformie Rendin. Jeśli nadal wybierasz pomiędzy kandydatami na lokatorów, możesz zweryfikować przy pomocy tego samego linka więcej osób.
  3. W międzyczasie możesz zacząć wypełniać dane umowy. Dodaj się jako wynajmującego i wypełnij swój profil jako profil firmy w Widoku Profilu. To konieczne, abyśmy mogli zapewnić Ci możliwość najmu instytucjonalnego w przeciwieństwie do najmu okazjonalnego, który jest przeznaczony dla osób fizycznych. Gdy wypełnisz dane umowy, przygotujemy dla Ciebie na ich podstawie wersję roboczą umowy. Możesz ją przejrzeć lub przesłać w naszym środowisku bezpośrednio do podpisu.
  4. Następnie zatwierdź i podpisz umowę w wersji cyfrowej, a potem ją wydrukuj. Umowa w wersji cyfrowej jest prawnie wiążąca i obowiązuje. Trzeba ją jednak także wydrukować i osobno podpisać. Kiedy umowa zostanie podpisana na papierze przez obie strony, zarezerwuj wizytę u notariusza i uzyskaj jej potwierdzenie notarialne. U notariusza otrzymasz dodatkowy dokument, który zagwarantuje Ci również ochronę notarialną. NIE PRZEKAZUJ mieszkania lokatorowi, dopóki umowa nie zostanie podpisana u notariusza, a protokół zdawczo-odbiorczy nie zostanie stworzony i zatwierdzony.
  5. Gdy nadejdzie ustalony w umowie termin podpisania umowy, skontaktujemy się z Tobą. Zrobimy to, aby Cię wesprzeć i sprawdzić, czy umowa została właściwie podpisana, a dokument poręczenia obowiązuje. Poręczenie wejdzie w życie z pełną mocą dopiero po podpisaniu przez Ciebie umowy u notariusza.
  6. Ostatnim krokiem przed przekazaniem mieszkania lokatorowi jest protokół zdawczo-odbiorczy. Należy sporządzić go na platformie Rendin. Dodaj do niego zdjęcia i opisy wszystkich pomieszczeń i cennych przedmiotów. Zdjęcia pomogą nam najlepiej zagwarantować ochronę Rendin i zapewnią nam kontekst, gdyby coś się stało z mieszkaniem. Możesz skorzystać z naszej wersji roboczej protokołu zdawczo-odbiorczego i zmodyfikować go tak, aby odpowiadał Twoim potrzebom. Pamiętaj, że bez prawidłowego protokołu zdawczo-odbiorczego Rendin nie będzie mieć podstaw do wypłaty odszkodowania.
  7. Po zakończeniu protokołu zdawczo-odbiorczego możesz przekazać klucze do mieszkania lokatorowi. W przypadku przedwczesnego zakończenia umowy lub wprowadzenia istotnych zmian w pierwotnej umowie (czynsz, współlokatorzy, okres obowiązywania umowy itp.), należy poinformować o tym również Rendin mailowo pod adresem info@rendin.pl lub telefonicznie pod numerem +48226955379.