Podpisywanie umowy: podpis wstępny online i podpis główny u notariusza

  • Zaktualizowano

Pierwszy, wstępny podpis odbywa się online przez Autenti. Strony otrzymają instrukcje i umowę drogą mailową. Zwróć uwagę, że podpis wstępny ma jedynie moc zwykłej umowy bez ochrony Rendin.

Drugi, główny podpis wymaga wydrukowania umowy w dwóch kopiach, które muszą zostać odręcznie podpisane przez strony.

Odręcznie podpisaną umowę należy zabrać do notariusza, gdzie najemca podpisze jeden z załączników zapewnionych przez notariusza – oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. To kluczowe, jako że dopuszczamy jedynie umowy najmu okazjonalnego. Pozwala nam to w najlepszy możliwy sposób wspierać i chronić naszych klientów, a także rozwiązywać ich problemy.

 

Co musisz wiedzieć?

  • Obie strony mogą zamówić wizytę u notariusza. Lokator musi być na niej obecny, natomiast obecność wynajmującego jest niekonieczna, ale zalecana.
  • Notariusz sporządzi dodatkowy załącznik: Poddanie się egzekucji ze wskazaniem adresu, pod który najemca przeprowadzi się w razie zakończenia umowy. Ten akt notarialny zostanie podpisany przez najemcę i jest niezbędny, aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego.
  • Umowa zawierająca potwierdzony notarialnie załącznik zachowa ważność, jeśli właściciel poinformuje o niej urząd skarbowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Niedochowanie tego obowiązku anuluje ochronę Rendin. Odpowiedni wzór dokumentu, który należy wysłać do urzędu skarbowego, prześlemy właścicielowi mailowo.
  • Koszt aktu notarialnego to około 300 zł. Zalecamy, aby opłacił go właściciel, ale strony mogą ustalić to dowolnie.