Przewodnik dla lokatora: jak podpisać umowę najmu instytucjonalnego

 • Zaktualizowano

Rendin to platforma, która umożliwia zawieranie bezpiecznych umów najmu między wynajmującymi a lokatorami. W umowach podpisanych na naszej platformie lokator nie jest zobowiązany do uiszczenia kaucji, a wynajmujący otrzymuje zabezpieczający go certyfikat poręczenia.

Oprócz zwykłych umów najmu, umożliwiamy także zawieranie umów najmu okazjonalnego i najmu instytucjonalnego, które muszą być podpisane w wersji papierowej i potwierdzone u notariusza. To pozwala nam upewnić się, że umowa jest bezpieczna i nie jest sprzeczna z lokalnymi przepisami.

Ta strona przeprowadzi Cię przez czynności, które musisz wykonać lub kwestie, na które musisz zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy najmu instytucjonalnego jako lokator.

Możesz też zapoznać się z naszymi wzorami dokumentów do umowy najmu instytucjonalnego tutaj.

 • Wzór umowy najmu instytucjonalnego
 • Umowa Poręczenia
 • Akt notarialny (przykład)

Oto instrukcja podpisania umowy najmu instytucjonalnego z Rendin dla lokatorów w wersji beta:

 1. Poproś wynajmującego, aby wysłał Ci link zaproszeniowy. Dzięki niemu sprawdzimy, czy nie posiadasz zaległości płatniczych lub długów przy pomocy ERIF (największego biura kredytowego w Polsce). Twój PESEL jest przechowywany w bezpieczny sposób i wykorzystywany tylko w celu weryfikacji i zawarcia umowy.
 2. Obejrzyj mieszkanie. Po zakończeniu weryfikacji właściciel zaprosi Cię na oględziny mieszkania. Jeśli lokal Ci się spodoba i właściciel zaakceptuje Cię jako lokatora, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku.
 3. Ustal warunki umowy. Teraz możesz uzgodnić dokładną wysokość czynszu, opłaty za media oraz inne formalności związane z warunkami umowy. Następnie wynajmujący doda te informacje na platformę Rendin. Jeśli zatwierdzi Cię on na platformie jako lokator, Ty również zobaczysz umowę w środowisku Rendin.
 4. Podpisz umowę. Umowa najpierw jest podpisywana online, a następnie drukowana i podpisywana również na papierze. Ten dokument trzeba też zabrać do notariusza, aby został przez niego potwierdzony. Ma to na celu zapewnienie, że umowa jest prawidłowa z prawnego punktu widzenia i w pełni wiążąca. Upewnij się, aby wcześniej uzgodnić, kto płaci za notariusza.
 5. Po potwierdzeniu umowy przez notariusza wypełnij protokół zdawczo-odbiorczy. Wiemy, że to kłopotliwe, ale protokół zdawczo-odbiorczy to jeden z głównych dokumentów, które gwarantują Twoje bezpieczeństwo w umowie najmu. Upewnij się, że wynajmujący wypełnił protokół zdawczo-odbiorczy na platformie Rendin, zrób własne zdjęcia potencjalnie problematycznych obszarów i sprawdź wypełniony dokument, aby upewnić się, że opisuje on stan nieruchomości w realistyczny sposób. Jeśli tak, poproś wynajmującego, aby przesłał Ci dokument do zatwierdzenia i zatwierdź go.
 6. Odbierz klucze od wynajmującego. Po prawidłowym dopełnieniu wszystkich formalności możesz wprowadzić się do nieruchomości i cieszyć nowym mieszkaniem. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, więc nie musisz martwić się żadnym oszustwem czy potencjalnymi nieporozumieniami.
 7. Poinformuj nas w razie większych zmian w umowie. W przypadku przedwczesnego zakończenia umowy lub wprowadzenia istotnych zmian w pierwotnej umowie (czynsz, współlokatorzy, okres obowiązywania umowy itp.), należy poinformować o tym również Rendin mailowo pod adresem info@rendin.pl lub telefonicznie pod numerem +48 226955379.