Czy mogę podpisać najem okazjonalny z obywatelem Ukrainy?

  • Zaktualizowano
Można podpisać najem okazjonalny z obywatelem Ukrainy. Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Art. 69 mówi, że nie muszą oni przedstawiać lokalu, do którego wyprowadzą się po zakończeniu umowy. Obowiązuje do odwołania. Link do ustawy. W przypadku ewentualnej eksmisji taka osoba uznawana jest, jakoby miała lokal zastępczy i może być eksmitowana poza wynajmowany lokal nawet bez zagwarantowanego lokalu zastępczego.
 
Zdarza się, że osoby z zagranicy nie posiadają numeru PESEL. Jakikolwiek lokator zawierający umowę poprzez Rendin musi przejść weryfikację. Do takiej weryfikacji z kolei niezbędny jest numer PESEL. Każda osoba, która posiada numer PESEL i zostanie zweryfikowana pozytywnie może podpisać umowę najmu okazjonalnego z ochroną Rendin. Jeśli potencjalny lokator, któremu chcesz wynająć mieszkanie lub dom nie ma numeru PESEL może go uzyskać. Tutaj znajdziesz więcej informacji.
 
Ponadto każda osoba podpisująca umowę najmu okazjonalnego z ochroną Rendin musi również wskazać lokal do eksmisji. Wyłączeni z tego są jedynie obywatele Ukrainy zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą.