Przewodnik dla lokatora: jak podpisać umowę najmu instytucjonalny

  • Zaktualizowano

Rendin to platforma, która umożliwia zawieranie bezpiecznych umów najmu między wynajmującymi a lokatorami. W umowach podpisanych na naszej platformie lokator nie jest zobowiązany do uiszczenia kaucji, a wynajmujący otrzymuje zabezpieczający go certyfikat poręczenia.

Umożliwiamy wyłącznie zawieranie umów najmu okazjonalnego i najmu instytucjonalnego, które muszą być podpisane w wersji papierowej i potwierdzone u notariusza. To pozwala nam upewnić się, że umowa jest bezpieczna i nie jest sprzeczna z lokalnymi przepisami.

Podpisywanie umów najmu instytucjonalnego jest obecnie dostępne w Rendin w wersji beta. To oznacza, że mogą pojawić się pewne niedociągnięcia w obsłudze tej funkcji – ale zapewniamy, że każdego dnia ją ulepszamy. Ta strona przeprowadzi Cię przez czynności, które musisz wykonać lub kwestie, na które musisz zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy najmu instytucjonalnego jako lokator.

Możesz też zapoznać się z naszymi wzorami dokumentów do umowy najmu instytucjonalnego tutaj:

Oto instrukcja podpisania umowy najmu instytucjonalnego z Rendin dla lokatorów w wersji beta:

  1. Poproś wynajmującego, aby wysłał Ci link zaproszeniowy. Dzięki niemu sprawdzimy, czy nie posiadasz zaległości płatniczych lub długów przy pomocy ERIF (największego biura kredytowego w Polsce). Twój PESEL jest przechowywany w bezpieczny sposób i wykorzystywany tylko w celu weryfikacji i zawarcia umowy.
  2. Obejrzyj mieszkanie. Po zakończeniu weryfikacji właściciel zaprosi Cię na oględziny mieszkania. Jeśli lokal Ci się spodoba i właściciel zaakceptuje Cię jako lokatora, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku.
  3. Ustal warunki umowy. Teraz możesz uzgodnić dokładną wysokość czynszu, opłaty za media oraz inne formalności związane z warunkami umowy. Następnie wynajmujący doda te informacje na platformę Rendin. Jeśli zatwierdzi Cię on na platformie jako lokator, Ty również zobaczysz umowę w środowisku Rendin.
  4. Podpisz umowę. Umowa najpierw jest podpisywana online, a następnie drukowana i podpisywana również na papierze. Ten dokument trzeba też zabrać do notariusza, aby został przez niego potwierdzony. Ma to na celu zapewnienie, że umowa jest prawidłowa z prawnego punktu widzenia i w pełni wiążąca. Upewnij się, aby wcześniej uzgodnić, kto płaci za notariusza.
  5. Po potwierdzeniu umowy przez notariusza wypełnij protokół zdawczo-odbiorczy. Wiemy, że to kłopotliwe, ale protokół zdawczo-odbiorczy to jeden z głównych dokumentów, które gwarantują Twoje bezpieczeństwo w umowie najmu. Upewnij się, że wynajmujący wypełnił protokół zdawczo-odbiorczy na platformie Rendin, zrób własne zdjęcia potencjalnie problematycznych obszarów i sprawdź wypełniony dokument, aby upewnić się, że opisuje on stan nieruchomości w realistyczny sposób. Jeśli tak, poproś wynajmującego, aby przesłał Ci dokument do zatwierdzenia i zatwierdź go.
  6. Odbierz klucze od wynajmującego. Po prawidłowym dopełnieniu wszystkich formalności możesz wprowadzić się do nieruchomości i cieszyć nowym mieszkaniem. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, więc nie musisz martwić się żadnym oszustwem czy potencjalnymi nieporozumieniami.
  7. Poinformuj nas w razie większych zmian w umowie. W przypadku przedwczesnego zakończenia umowy lub wprowadzenia istotnych zmian w pierwotnej umowie (czynsz, współlokatorzy, okres obowiązywania umowy itp.), należy poinformować o tym również Rendin mailowo pod adresem info@rendin.pl lub telefonicznie pod numerem +48 226955379.